`Αδοξος αποκλεισμός

Το καμάρι της πατρίδας μας,η εθνική ομάδα μπάσκετ,αποκλείστηκε άδοξα από την ισάξια της Αργεντινή,έχασε
την μάχη των μεταλλίων και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.Κρίμα γιατί,όπως αναφέραμε,ο αντίπαλος μας δεν
ήταν ακαταμάχητος και μπορούσαμε με καθαρό μυαλό και έξυπνη στρατηγική να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας
και να βγούμε νικητές έστω και με “μισό” καλάθι.
Το πρόβλημα είναι οτι η εθνική μας υιοθέτησε την τεχνική,αλλά όχι και την ψυχραιμία της αμερικάνικης “dream
team” που δεν καταλαβαίνει από έδρες,από τον ψυχολογικό πόλεμο του αντιπάλου(εκτελέσεις με τρίποντα,σκλη
ρά φάουλ) και ξέρει να διατηρεί δυνάμεις ώστε να αντεπιτεθεί στο τελευταίο πεντάλεπτο της κρίσιμης τέταρτης
περιόδου.
Η εθνική μας,όσο είχε ψυχραιμία,”έσπασε” την άμυνα των Αρεγεντίνων με τα καρφώματα ή τα “goal-faoul”
των Φώτση και Μπουρούση και κατάφερε μέχρι το πρώτο ημίχρονο να προηγηθεί με 40-39.Στο δεύτερο
ημίχρονο οι διεθνείς μας επηρεάστηκαν από το γνωστό ελάττωμα της φυλής,την υπεροψία,έκαναν λανθασμένες
μεταβιβάσεις,βεβιασμένα άστοχα τρίποντα,με αποτέλεσμα οι Αργεντίνοι πήραν κεφάλι μέχρι και εφτά πόντους.
Στο τελευταίο δίλεπτο η εθνικάρα μας,με σκληρή άμυνα,έφθασε στο σκόρ,αλλά την πάτησε στο τομέα της
στρατηγικής:Αντί να πάει στη παράταση και να κερδίσει το μάτς ρίχνοντας την δύναμη πυρός στην ρακέτα (Ο
κάθε Αργεντίνος είχε πολλά φάουλ),ο Σπανούλης,μοιραίος παίκτης,προτίμησε ένα βεβιασμένο αγχωτικό άστοχο
τρίποντο με αποτέλεσμα η εθνική να μην πάρει το ρόζ φύλλο αγώνα και να αποκλειστεί από τα μετάλλια.